Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32F407VGT6
STMicroelectronics
1MB 1M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F4 Series STM32F407 100 Pin 168MHz 3.3V 100-LQFP
SOT-23
STM32F407VGT6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Manufacturer Package Identifier | 1L_ME_V5 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 168MHz |
| Base Part Number | STM32F407 |
| Pin Count | 100 |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 82 |
| RAM Size | 192K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, DCMI, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Address Bus Width | 32b |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-M4 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 14.2mm |
| Width | 14.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $12.74000 | $12.74 |
| 90 | $11.22767 | $1010.4903 |
| 180 | $9.89244 | $1780.6392 |
| 540 | $8.80006 | $4752.0324 |
The STM32F407VGT6 Microcontroller is based on the high-performance ARM Cortex-M4 32-bit RISC core, running at up to 168MHz. STM32F407VGT6 Microcontroller also executes a full set of DSP instructions, and includes a memory protection unit to enhance application security. The STM32F407VGT6 incorporates high-speed embedded memory (flash memory up to 1Mbyte, up to 192Kbyte SRAM), up to 4Kbyte spare SRAM, and an enhanced range of input For output, external devices are connected to two APB buses, three AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
STM32F407VGT6 MCU also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security. The STM32F407VGT6 MCU chip incorporates high-speed embedded memories (Flash memory up to 1 Mbyte, up to 192 Kbytes of SRAM), up to 4 Kbytes of backup SRAM, and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, three AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
STM32F407VGT6 Microcontroller offers three 12-bit ADCs, two DACs, a low-power RTC, twelve general-purpose 16-bit timers including two PWM timers for motor control, two general-purpose 32-bit timers. a true random number generator (RNG).
Memories
Up to 1 Mbyte of Flash memory
Up to 192+4 Kbytes of SRAM including 64-Kbyte of CCM (core coupled memory) data RAM
Flexible static memory controller supporting Compact Flash, SRAM, PSRAM, NOR and NAND memories
General-purpose DMA: 16-stream DMA controller with FIFOs and burst support
True random number generator
CRC calculation unit
2 × 12 digital-to-analog converters
3 × 12-bit, 2.4MSPS ADCs
32kHz oscillator for real time clock with calibration
4MHz to 26 MHz crystal oscillator
Clock, Reset and Power Management
debug mode
Flexible static memory controller supports compact flash, SRAM, PSRAM, NOR and NAND memories
Generic DMA controller, supporting FIFO and bursting.
Internal 16 MHz factory trimmed RC (1% accuracy)
Internal 32kHz RC with calibration
LCD parallel interface, 8080/6800 mode
Sleep, Stop and Standby Modes
Up to 136 fast I/Os, up to 84MHz
Up to 138 5V inputs and outputs
Up to 140 I/O ports with interrupt capability
Up to 15 communication interfaces
Up to 17 timers
VBAT powered real time clock, 20 x 32 bit backup power
Clock and Timing
Embedded Design and Development
Imaging
Video and Vision
Industrial
Motor Drive and Control
Multimedia
Portable Equipment
Sensing and Instrumentation
Medical
Motor drive and application control
Medical equipment
Industrial applications: PLC, inverters, circuit breakers
Printers, and scanners
Alarm systems, video intercom, and HVAC
Home audio appliances
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
