Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32F405RGT6TR
STMicroelectronics
1MB 1M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F4 Series STM32F405 64 Pin 168MHz 3.3V 64-LQFP
SOT-23
STM32F405RGT6TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32F4 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Max Power Dissipation | 435mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 168MHz |
| Base Part Number | STM32F405 |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Interface | CAN, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| RAM Size | 192K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| ROM (words) | 1048576 |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-M4 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of External Interrupts | 16 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Packaged in a 64-LQFP format. 51 I/Os are available. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. The 32-Bit core is the core of the MCU. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. A STM32F4 series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 1MB 1M x 8 bytes, which is the size of the program. With a ARM? Cortex?-M4 Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. The MCU has a number of 64 terminals. In addition, MCU chip comes with a 32-bit size. The MCU chip's supply output is 3.3V volts. In addition to that, MCU chip has YES DMA channels. Its memory size is 1MB. Alternatives can be found by looking at the base part number STM32F405 Microcontroller. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 168MHz. The device works in YES PWM channels. On the chip, there are 64 pins that can be accessed. The clock has 14 timers/counters to keep track of the time. Microcontroller consists of 64 pins. There is an embedded the CORTEX-M4 CPU family inside the device, which makes it a powerful device. The CPU is based on ARM cores. There are 2 UART channels available on this board. A total of 16 channels of ADC are available on this device. 3 I2C channels are integrated by the part. MCU chip is included in the part that 16 external interrupts are available.
STM32F4 series
Base part number of STM32F405
3 I2C channels
64 Terminals
Based on the 32-Bit
Comes with 64 Pins
There are a lot of STMicroelectronics STM32F405RGT6TR Microcontroller applications. STM32F405RGT6TR MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Toasters
Digital TVs
Christmas lights
Heart rate monitors
Smart highways
Video and voice processing
Electromechanical control
Answering machines
Firewalls
Computed Tomography (CT scan)
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
