Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32F405OGY6TR
STMicroelectronics
1MB 1M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F4 Series STM32F405 90 Pin 168MHz 3.3V 90-UFBGA, WLCSP
SOT-23
STM32F405OGY6TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 90-UFBGA, WLCSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 90 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 90 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Max Power Dissipation | 543mW |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Frequency | 168MHz |
| Base Part Number | STM32F405 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 72 |
| RAM Size | 192K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 102mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 13x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Address Bus Width | 2 |
| ROM (words) | 1048576 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of External Interrupts | 16 |
| Number of DMA Channels | 2 |
| Length | 4.223mm |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
STM32F405OGY6TR microcontroller features the highest performance and offer a broad selection of upgraded connectivity and inputs. STM32F405OGY6TR datasheet is an excellent option for a variety of smaller and medium-sized tasks and full platform solutions. STM32F405OGY6TR STMicroelectronics is suitable for Motor drive, Medical equipment, Industrial applications, Printers, and scanners, Alarm systems, and Home audio appliances.
A space-saving advantage is that it is included in the 90-UFBGA, WLCSP package.This is mounted using the Surface Mount method.A package of Tape & Reel (TR) contains it.There is a ARM? Cortex?-M4 as core processor in this device.Work should be done at -40°C~85°C TA.The type of memory it uses is FLASH.There are 72 I/Os on the board.It has a base part number of STM32F405 that can be used to find other components that are comparable.A BOTTOM position is assigned to its terminals.As far as terminations are concerned, there are 90 terminations present.This electrical component is part of the STM32F4 series.As a result of the 3.3V supply voltage, high efficiency is possible.UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are MICROCONTROLLER, RISC in order to monitor their performance.It is constructed using 90 pins.The devices have a memory size of 1MB that can be used to store programs and data.A core architecture of ARM is used.A maximum supply current of 102mA is set.The system is highly efficient when working at a frequency of 168MHz.14 counters/timers are currently active.As part of the CORTEX-M4 CPU family, this component is included.In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 1.8V.Using a Internal oscillator type, it works well.
90-UFBGA, WLCSP package
Mounting type of Surface Mount
There are a lot of STMicroelectronics STM32F405OGY6TR Microcontroller applications.
Routers
Fax machines
Blood pressure monitors
Robotic prosthetic limbs
Microwave ovens
Mice
Electrocardiogram (EKG)
Equipment control
Hard drives
Blenders
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
