Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32F301K8U7TR
STMicroelectronics
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F3 Series STM32F301 3.3V 32-UFQFN Exposed Pad
SOT-23
STM32F301K8U7TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32F3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F301 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N32 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 24 |
| Speed | 72MHz |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 32MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 11x12b; D/A 1x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| ROM (words) | 65536 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
The STM32F301x6/8 family is based on the high-performance Arm? Cortex?-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 72 MHz and embedding a floating point unit (FPU). The family incorporates high-speed embedded memories (up to 64 Kbytes of Flash memory, 16 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses. The devices offer a fast 12-bit ADC (5 Msps), three comparators, an operational amplifier, up to 18 capacitive sensing channels, one DAC channel, a low-power RTC, one generalpurpose 32-bit timer, one timer dedicated to motor control, and up to three general-purpose 16-bit timers, and one timer to drive the DAC. They also feature standard and advanced communication interfaces: three I2Cs, up to three USARTs, up to two SPIs with multiplexed full-duplex I2S, and an infrared transmitter.
? Core: Arm? 32-bit Cortex?-M4 CPU with FPU
(72 MHz max.), single-cycle multiplication and
HW division, DSP instruction
? Memories
– 32 to 64 Kbytes of Flash memory
– 16 Kbytes of SRAM on data bus
? CRC calculation unit
? Reset and power management
– VDD, VDDA voltage range: 2.0 to 3.6 V
– Power-on/Power down reset (POR/PDR)
– Programmable voltage detector (PVD)
– Low-power: Sleep, Stop, and Standby
– VBAT supply for RTC and backup registers
? Clock management
– 4 to 32 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 8 MHz RC with x 16 PLL option
– Internal 40 kHz oscillator
? Up to 51 fast I/O ports, all mappable on
external interrupt vectors, several 5 V-tolerant
? Interconnect matrix
? 7-channel DMA controller supporting timers,
ADCs, SPIs, I2Cs, USARTs and DAC
? 1 × ADC 0.20 μs (up to 15 channels) with
selectable resolution of 12/10/8/6 bits, 0 to
3.6 V conversion range, single
ended/differential mode, separate analog
supply from 2.0 to 3.6 V
? Temperature sensor
? 1 x 12-bit DAC channel with analog supply from
2.4 to 3.6 V
? Three fast rail-to-rail analog comparators with
analog supply from 2.0 to 3.6 V
? 1 x operational amplifier that can be used in
PGA mode, all terminal accessible with analog
supply from 2.4 to 3.6 V
· Intel ? VR12 & AMD? SVI & PVI based systems
· DDR Memory with Vtt tracking
· Overclocked & Gaming platforms
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
