Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32F107VCT7
STMicroelectronics
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32F1 Series STM32F107 100 Pin 72MHz 3.3V 100-LQFP
SOT-23
STM32F107VCT7 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Max Power Dissipation | 434mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 72MHz |
| Base Part Number | STM32F107 |
| Pin Count | 100 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.4V |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 80 |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, Voltage Detect, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 68.4mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 7 |
| ROM (words) | 262144 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M3 |
| Length | 14mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $8.49000 | $8.49 |
| 90 | $7.31478 | $658.3302 |
| 180 | $6.35139 | $1143.2502 |
| 540 | $5.53070 | $2986.578 |
The STM32F105xx and STM32F107xx connectivity line family incorporates the highperformance ARM? Cortex?-M3 32-bit RISC core operating at a 72 MHz frequency, highspeed embedded memories (Flash memory up to 256 Kbytes and SRAM 64 Kbytes), andan extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses. Alldevices offer two 12-bit ADCs, four general-purpose 16-bit timers plus a PWM timer, as wellas standard and advanced communication interfaces: up to two I2Cs, three SPIs, two I2Ss,five USARTs, an USB OTG FS and two CANs. Ethernet is available on the STM32F107xxonly.
The STM32F105xx and STM32F107xx connectivity line family operates in the –40 to+105 °C temperature range, from a 2.0 to 3.6 V power supply. A comprehensive set ofpower-saving mode allows the design of low-power applications.
? Core: ARM? 32-bit Cortex?-M3 CPU
– 72 MHz maximum frequency, 1.25
DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance
at 0 wait state memory access
– Single-cycle multiplication and hardware division
? Memories
– 64 to 256 Kbytes of Flash memory
– 64 Kbytes of general-purpose SRAM
? Clock, reset and supply management
– 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR, and programmable voltage
detector (PVD)
– 3-to-25 MHz crystal oscillator
– Internal 8 MHz factory-trimmed RC
– Internal 40 kHz RC with calibration
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
? Low power
– Sleep, Stop and Standby modes
– VBAT supply for RTC and backup registers
? 2 × 12-bit, 1 μs A/D converters (16 channels)
– Conversion range: 0 to 3.6 V
– Sample and hold capability
– Temperature sensor
– up to 2 MSPS in interleaved mode
? 2 × 12-bit D/A converters
? DMA: 12-channel DMA controller
– Supported peripherals: timers, ADCs, DAC,
I2Ss, SPIs, I2Cs and USARTs
? Debug mode
– Serial wire debug (SWD) & JTAG interfaces
– Cortex?-M3 Embedded Trace Macrocell?
? Up to 80 fast I/O ports
– 51/80 I/Os, all mappable on 16 external
interrupt vectors and almost all 5 V-tolerant
? CRC calculation unit, 96-bit unique ID
These features make the STM32F105xx and STM32F107xx connectivity line
microcontroller family suitable for a wide range of applications such as motor drives and
application control, medical and handheld equipment, industrial applications, PLCs,
inverters, printers, and scanners, alarm systems, video intercom, HVAC and home audio
equipment.
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
