Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32F101C6T6
STMicroelectronics
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32F1 Series STM32F101 48 Pin 36MHz 3.3V 48-LQFP
SOT-23
STM32F101C6T6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F1 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Power Dissipation | 363mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 36MHz |
| Base Part Number | STM32F101 |
| Pin Count | 48 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 37 |
| RAM Size | 6K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 32 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 32K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 10x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Address Bus Width | 32b |
| Density | 256 kb |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-M3 |
| Number of ADC Channels | 10 |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
The STM32F101x4 and STM32F101x6 Low-density access line family incorporates the high-performance ARM Cortex?-M3 32-bit RISC core operating at a 36 MHz frequency, high-speed embedded memories (Flash memory of 16 to 32 Kbytes and SRAM of 4 to 6 Kbytes), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os connected to two APB buses. All devices offer standard communication interfaces (one I2C, one SPI, and two USARTs), one 12-bit ADC and up to two general-purpose 16-bit timers. The STM32F101xx Low-density access line family operates in the –40 to +85 °C temperature range, from a 2.0 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving mode allows the design of low-power applications.
? Core: ARM? 32-bit Cortex?-M3 CPU
– 36 MHz maximum frequency,
1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
performance at 0 wait state memory
access
– Single-cycle multiplication and hardware
division
? Memories
– 16 to 32 Kbytes of Flash memory
– 4 to 6 Kbytes of SRAM
? Clock, reset and supply management
– 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR and programmable voltage
detector (PVD)
– 4-to-16 MHz crystal oscillator
– Internal 8 MHz factory-trimmed RC
– Internal 40 kHz RC
– PLL for CPU clock
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
? Low power
– Sleep, Stop and Standby modes
– VBAT supply for RTC and backup registers
? Debug mode
– Serial wire debug (SWD) and JTAG
interfaces
? DMA
– 7-channel DMA controller
– Peripherals supported: timers, ADC, SPIs,
I
2Cs and USARTs
? 1 × 12-bit, 1 μs A/D converter (up to 16
channels)
– Conversion range: 0 to 3.6 V
– Temperature sensor
? Up to 51 fast I/O ports
– 26/37/51 I/Os, all mappable on 16 external
interrupt vectors and almost all 5 V-tolerant
These features make the STM32F101xx Low-density access line microcontroller family suitable for a wide range of applications such as application control and user interface, medical and handheld equipment, PC peripherals, gaming and GPS platforms, industrial applications, PLCs, inverters, printers, scanners, alarm systems, Video intercoms, and HVACs.
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
