Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32F091RCT6TR
STMicroelectronics
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0 32-Bit Microcontroller STM32F0 Series STM32F09 3.3V 64-LQFP
SOT-23
STM32F091RCT6TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32F0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | STM32F09 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 52 |
| Speed | 48MHz |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 32MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 19x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| ROM (words) | 262144 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M0 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 327680 |
| Number of External Interrupts | 16 |
| On Chip Data RAM Width | 8 |
| Number of DMA Channels | 12 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
The STM32F091xB/XC microcontroller integrates a high-performance ARM Cortex - M0 32-bit RISC core that runs at up to 48 MHz, high-speed embedded memory (up to 256K bytes of flash memory and 32K bytes of SRAM), and a wide range of enhanced peripherals and IMago. The device provides standard communication interfaces (two I2C, two SPI/ and one I2S, one HDMI CEC and up to eight USART), a CAN, a 12-bit ADC, a 12-bit DAC with two channels, seven 16-bit timers, a 32-bit timer and an advanced control PWM timer. The STM32F091xB/XC microcontroller operates in the temperature range of-40 to + 85 °C and from-40 to + 105 °C with a power supply voltage of 2.0 to 3.6V. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications. The STM32F091xB/XC microcontroller includes seven different packaged devices with pins ranging from 48 pins to 100 pins, and core forms are available on request. Different groups of peripherals are included depending on the selected device.
? Core: ARM? 32-bit Cortex?-M0 CPU,
frequency up to 48 MHz
? Memories
– 128 to 256 Kbytes of Flash memory
– 32 Kbytes of SRAM with HW parity
? CRC calculation unit
? Reset and power management
– Digital & I/Os supply: VDD = 2.0 V to 3.6 V
– Analog supply: VDDA = VDD to 3.6 V
– Power-on/Power down reset (POR/PDR)
– Programmable voltage detector (PVD)
– Low power modes: Sleep, Stop, Standby
– VBAT supply for RTC and backup registers
? Clock management
– 4 to 32 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 8 MHz RC with x6 PLL option
– Internal 40 kHz RC oscillator
– Internal 48 MHz oscillator with automatic
trimming based on ext. synchronization
? Up to 88 fast I/Os
– All mappable on external interrupt vectors
– Up to 69 I/Os with 5V-tolerant capability
and 19 with independent supply VDDIO2
? 12-channel DMA controller
? One 12-bit, 1.0 μs ADC (up to 16 channels)
– Conversion range: 0 to 3.6 V
– Separate analog supply: 2.4 V to 3.6 V
? One 12-bit D/A converter (with 2 channels)
? Two fast low-power analog comparators with
programmable input and output
? Up to 24 capacitive sensing channels for
touchkey, linear and rotary touch sensors
hand-held equipment, A/V
receivers and digital TV
PC peripherals
gaming and GPS platforms
industrial applications
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
