STE10/100A
STE10/100A
STE10/100A
STMicroelectronics
3.14V~3.46V CMOS 10/100 Base-T/TX PHY PCI Controllers Interface ICs QUAD STE1 128 Pins Controller 0.5mm 128-BFQFP
SOT-23
STE10/100A Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mount Surface Mount
Package / Case 128-BFQFP
Number of Pins 128
Operating Temperature0°C~70°C
PackagingTube
JESD-609 Code e4
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 128
Terminal Finish Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
HTS Code8542.31.00.01
Technology CMOS
Voltage - Supply 3.14V~3.46V
Terminal Position QUAD
Terminal FormGULL WING
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.5mm
Base Part Number STE1
Function Controller
Operating Supply Voltage3.3V
Power Supplies5V
Interface PCI
Clock Frequency 25MHz
Current - Supply 130mA
Data Rate100 Mbps
Address Bus Width32
Protocol Ethernet
Boundary Scan NO
Low Power Mode YES
External Data Bus Width 32
Number of Serial I/Os 1
Standards 10/100 Base-T/TX PHY
Bus Compatibility PCI
Data Transfer Rate-Max 12.5 MBps
Data Encoding/Decoding Method NRZ; NRZI; BIPH-LEVEL(MANCHESTER)
Length 20mm
Height Seated (Max) 3.4mm
Width 14mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:3793 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
STE10/100A Product Details
STE10/100A Overview
In the 128-BFQFP package, you can find it. Easily transportable packaging in Tube-shape. The temperature should be regulated to 0°C~70°C for reliable operation. You should be able to use it as long as you use a 3.14V~3.46VV power source. There are terminations of type 128 in it. When the supply voltage is 3.3V, high efficiency can be achieved. STE1 numbers are members of this family. Using 128 pins, the device operates. In this device, the clock runs at a frequency of 25MHz. It is recommended to set the supply voltage to 3.3V for maximum efficiency. 130mA is currently in supply. 5V is the power supply setting for the component. There are 1 serial I/Os on the part.
STE10/100A Features
25MHz clock frequency
STE10/100A Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STE10/100A Controllers Interface ICs applications.
  • Notebook Docking stations
  • LAN Servers
  • PC Motherboards
  • 0 to 10V Dimming Luminaires