Welcome to Hotenda.com Online Store!

ST62T03CB6
STMicroelectronics
1KB 1K x 8 OTP 8-Bit Microcontroller ST6 Series ST62T 16 Pin 8MHz 5V 16-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
ST62T03CB6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | ST6 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3V MINIMUM SUPPLY |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 8MHz |
| Base Part Number | ST62T |
| Pin Count | 16 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.6V |
| Memory Size | 1kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 9 |
| RAM Size | 64 x 8 |
| Memory Type | EPROM, OTP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Number of Bits | 8 |
| Peripherals | LVD, POR, WDT |
| Program Memory Type | OTP |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 1KB 1K x 8 |
| Supply Current-Max | 3.5mA |
| Bit Size | 8 |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Height Seated (Max) | 5.33mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
The ST62xx 8-bit HCMOS family of microcontrollers, which is aimed at low to medium complexity applications, includes the ST6200C, 01C, and 03C devices as affordable members. A common core is surrounded by a number of on-chip peripherals, which forms the basis for all ST62xx devices.
In order to develop ST62T00C, T01, and T03C target devices as well as their corresponding ST6200C, 01C, and 03C ROM devices, the ST62E01C is the erasable EPROM version of the ST62T00C, T01, and T03C devices.
Devices using OTP and EPROM have the same functionality. OTP devices are the best option in a variety of applications when frequent code updates, various code versions, or last-minute programmability are required since they provide all the benefits of user programmability at a cheap cost.
The OTP/EPROM versions' programmable option bytes determine the options available in the ROM option list, while the ROM-based versions provide the same capability.
The Factory Advanced Service Technique ROM (FASTROM) variants of the ST62T00C, T01 and T03C OTP devices are designated ST62P00C, P01C, and P03C.
They provide the same capabilities as OTP devices but do not require customer programming.
These small, inexpensive devices have an 8-bit counter, a 7-bit programmable prescaler, an 8-bit A/D converter, four analog inputs, and a digital watchdog timer, making them suitable for a variety of industrial, appliance, and automotive applications.
9 I/O Ports
– 9 multifunctional bidirectional I/O lines
– 4 alternate function lines
– 3 high sink outputs (20mA)
2 Timers
– Configurable watchdog timer
– 8-bit timer/counter with a 7-bit prescaler
Analog Peripheral
– 8-bit ADC with 4 input channels (except on ST6203C)
Instruction Set
– 8-bit data manipulation
– 40 basic instructions
– 9 addressing modes
– Bit manipulation
Development Tools
– Full hardware/software development package
Memories
– 1K or 2K bytes Program memory (OTP, EPROM, FASTROM or ROM) with read-out protection
– 64 bytes RAM
Clock, Reset and Supply Management
– Enhanced reset system
– Low voltage detector (LVD) for safe Reset
– Clock sources: crystal/ceramic resonator or RC network, external clock, backup oscillator (LFAO)
– Oscillator safeguard (OSG)
– 2 Power saving modes: Wait and Stop
Interrupt Management
– 4 interrupt vectors plus NMI and RESET
– 9 external interrupt lines (on 2 vectors)
Light sensing & controlling devices
Temperature sensing and control devices
Fire detection & safety devices
Industrial instrumentation devices
Process control devices
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
