Welcome to Hotenda.com Online Store!

M95080-WMN6T
STMicroelectronics
3/5V V Surface Mount 8 Pin Memory IC M95080 8 kb kb 4.9mm mm 2mA mA
SOT-23
M95080-WMN6T Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | MINIMUM 1 MILLION ERASE/WRITE CYCLES; 40 YEARS DATA RETENTION |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 4.5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | M95080 |
| Pin Count | 8 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.5V |
| Interface | SPI, Serial |
| Memory Size | 8Kb 1K x 8 |
| Nominal Supply Current | 2mA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Clock Frequency | 20MHz |
| Access Time | 40 ns |
| Memory Format | EEPROM |
| Memory Interface | SPI |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Memory Width | 8 |
| Write Cycle Time - Word, Page | 5ms |
| Density | 8 kb |
| Standby Current-Max | 0.000002A |
| Serial Bus Type | SPI |
| Endurance | 1000000 Write/Erase Cycles |
| Write Cycle Time-Max (tWC) | 10ms |
| Data Retention Time-Min | 40 |
| Write Protection | HARDWARE/SOFTWARE |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.342846 | $0.342846 |
| 10 | $0.323440 | $3.2344 |
| 100 | $0.305132 | $30.5132 |
| 500 | $0.287860 | $143.93 |
| 1000 | $0.271566 | $271.566 |
Similar Memory from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
