Welcome to Hotenda.com Online Store!

M74HCT157RM13TR
STMicroelectronics
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin M74HCT157 Signal switch74HCT Series 1 Outputs4 Functions
SOT-23
M74HCT157RM13TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74HCT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Multiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | M74HCT157 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 4 x 2:1 |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Power Dissipation | 500mW |
| Throw Configuration | DPST |
| Propagation Delay | 25 ns |
| Family | HCT |
| Logic Function | Multiplexer, Mux |
| Number of Inputs | 8 |
| Current - Output High, Low | 4mA 4mA |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $4.302080 | $4.30208 |
| 10 | $4.058566 | $40.58566 |
| 100 | $3.828836 | $382.8836 |
| 500 | $3.612109 | $1806.0545 |
| 1000 | $3.407650 | $3407.65 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
