Welcome to Hotenda.com Online Store!

M74HC245RM13TR
STMicroelectronics
M74HC245RM13TR datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from STMicroelectronics stock available on our website
SOT-23
M74HC245RM13TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 800.987426mg |
| Operating Temperature | -55°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74HC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 4.5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | M74HC245 |
| Pin Count | 20 |
| Output Type | 3-State |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Power Supplies | 2/6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 7.8mA |
| Max Supply Current | 4μA |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 120 ns |
| Turn On Delay Time | 270 ns |
| Family | HC/UH |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Direction | Bidirectional |
| Current - Output High, Low | 7.8mA 7.8mA |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Max I(ol) | 0.006 A |
| Prop. [email protected] | 27 ns |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Translation | N/A |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.085388 | $0.085388 |
| 500 | $0.062785 | $31.3925 |
| 1000 | $0.052321 | $52.321 |
| 2000 | $0.048001 | $96.002 |
| 5000 | $0.044861 | $224.305 |
| 10000 | $0.041731 | $417.31 |
| 15000 | $0.040358 | $605.37 |
| 50000 | $0.039684 | $1984.2 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
