Welcome to Hotenda.com Online Store!
M74HC244M1R
STMicroelectronics
4 Bit 2/6 V Specialty Logic IC 20 Pin 1.27 mm
SOT-23
M74HC244M1R Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Number of Terminals | 20 |
| ECCN (US) | EAR99 |
| HTS | 8542.39.00.01 |
| Logic Family | HC |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Number of Output Enables per Chip | 2 Low |
| Bus Hold | No |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL (ns) | [email protected]|130@2V|22@6V |
| Absolute Propagation Delay Time (ns) | 250 |
| Process Technology | CMOS |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Maximum Low Level Output Current (mA) | 7.8 |
| Maximum High Level Output Current (mA) | -7.8 |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2 |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 5|2.5|3.3 |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 6 |
| Maximum Quiescent Current (uA) | 4 |
| Propagation Delay Test Condition (pF) | 150 |
| Maximum Power Dissipation (mW) | 500 |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -55 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 125 |
| Standard Package Name | SOP |
| Supplier Package | SOP |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Height | 2.45(Max) |
| Package Length | 13(Max) |
| Package Width | 7.6(Max) |
| PCB changed | 20 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Turn-On Delay Time | 250 ns |
| RoHS | Compliant |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 2 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Number of Outputs | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | 3-State |
| Number of Elements | 2 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6 V |
| Power Supplies | 2/6 V |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2 V |
| Number of Channels | 8 |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 4 |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Family | HC/UH |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Number of Inputs | 8 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Seated Height-Max | 2.65 mm |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | BUS DRIVER |
| Max I(ol) | 0.006 A |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Propagation Delay (tpd) | 195 ns |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Width | 7.5 mm |
| Length | 12.8 mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
Similar Logic - Specialty Logic from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
