Welcome to Hotenda.com Online Store!

M74HC237B1R
STMicroelectronics
16 Terminations2V~6V 16 Pin M74HC237 Signal switch74HC Series 8 Outputs1 Functions
SOT-23
M74HC237B1R Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 4.535924g |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74HC |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ADDRESS LATCHES; 2 ENABLE INPUTS |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 4.5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | M74HC237 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Elements | 1 |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Power Supplies | 2/6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Power Dissipation | 500mW |
| Propagation Delay | 285 ns |
| Quiescent Current | 4μA |
| Family | HC/UH |
| Logic Function | Decoder |
| Number of Inputs | 3 |
| Current - Output High, Low | 5.2mA 5.2mA |
| Supply Type | Single |
| Max I(ol) | 0.004 A |
| Prop. [email protected] | 54 ns |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Input Conditioning | STANDARD |
| Height | 6.35mm |
| Length | 50.8mm |
| Width | 6.35mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.407689 | $2.407689 |
| 10 | $2.271405 | $22.71405 |
| 100 | $2.142834 | $214.2834 |
| 500 | $2.021542 | $1010.771 |
| 1000 | $1.907115 | $1907.115 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
