Welcome to Hotenda.com Online Store!

M40Z300WMH6F
STMicroelectronics
3V28 Terminals 28-Pin M40Z Voltage supervisor2 Channels Min 2.7V Max 3.6V
SOT-23
M40Z300WMH6F Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOP (0.350, 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | IT CAN ALSO BE OPERATED FROM A 3V TO 3.6V SUPPLY |
| Subcategory | Power Management Circuits |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | M40Z |
| Output | Open Drain or Open Collector |
| Pin Count | 28 |
| Power Supplies | 3/3.3V |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Current | 4mA |
| Nominal Supply Current | 4mA |
| Power Dissipation | 1W |
| Adjustable Threshold | YES |
| Watchdog Timer | No |
| Reset | Active Low |
| Voltage - Threshold | 2.6V |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.5V |
| Max Reset Threshold Voltage | 2.7V |
| Input Current | 4mA |
| Height Seated (Max) | 3.05mm |
| Width | 8.56mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 936 | $7.52215 | $7040.7324 |
Similar PMIC - Supervisors from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
