LD59100PUR
LD59100PUR
LD59100PUR
STMicroelectronics
Enable Adjustable LD59100 PMIC 8-VDFN Exposed Pad
SOT-23
LD59100PUR Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Lifecycle Status ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Factory Lead Time 12 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Operating Temperature-40°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Base Part Number LD59100
Current - Supply (Max) 280μA
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Adjustable
Output Configuration Positive
Current - Output 1A
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.3V
Number of Regulators1
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Current - Quiescent (Iq) 130μA
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1A
PSRR 78dB ~ 58dB (100Hz)
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:7571 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
LD59100PUR Product Details
LD59100PUR Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a 8-VDFN Exposed Pad case is used. This IC Regulator has a type of output called Adjustable. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 1A. For your information, part number LD59100 is the basic part number for this voltage regulator IC.