Welcome to Hotenda.com Online Store!

L6920D
STMicroelectronics
8 Terminals 0.6V 8-Pin L6920 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tube 800mA Switch 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
SOT-23
L6920D Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| Base Part Number | L6920 |
| Function | Step-Up |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 5.2V |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Max Output Current | 500mA |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 0.6V |
| Input Voltage-Nom | 2V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 800mA Switch |
| Max Output Voltage | 5.2V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V 3.3V 5V |
| Topology | Boost |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Control Technique | PULSE FREQUENCY MODULATION |
| Reference Voltage | 1.23V |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 2V |
| Height | 1mm |
| Length | 3mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
