Welcome to Hotenda.com Online Store!

L6712Q
STMicroelectronics
36 Terminals 7.5V~15V 36-Pin L6712 DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 2 Outputs 150kHz Transistor Driver
SOT-23
L6712Q Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 36 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BCDMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | L6712 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 3.3V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 13.2V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 70A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 7.5V~15V |
| Quiescent Current | 10mA |
| Control Features | Frequency Control, Phase Control, Power Good |
| Max Output Voltage | 3.3V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 150kHz |
| Max Input Voltage | 12V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 900mV |
| Switcher Configuration | PHASE-SHIFT |
| Max Frequency | 178kHz |
| Duty Cycle (Max) | 80% |
| Clock Sync | No |
| Height | 880μm |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
