Welcome to Hotenda.com Online Store!

L4960H
STMicroelectronics
7 Terminals 9V 7-Pin L4960 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 100kHz~150kHz Tube Heptawatt-7 (Horizontal, Bent and Staggered Leads)
SOT-23
L4960H Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Heptawatt-7 (Horizontal, Bent and Staggered Leads) |
| Number of Pins | 7 |
| Weight | 4.535924g |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 7 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | ZIG-ZAG |
| Frequency | 150GHz |
| Base Part Number | L4960 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 90 % |
| Voltage - Input (Max) | 46V |
| Output Voltage | 40V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 2.5A |
| Operating Supply Voltage | 46V |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Input Voltage-Nom | 35V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Max Output Voltage | 40V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 100kHz~150kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Supply Current-Max (Isup) | 40mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Dropout Voltage | 1.4V |
| Min Output Voltage | 5.1V |
| Height | 4.8mm |
| Length | 10.4mm |
| Width | 9.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
