74V2G32STR
74V2G32STR
74V2G32STR
STMicroelectronics
6.5 ns ns 8 ns ns 3mm mm Gates & Inverters 1.3mm mm Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 1μA μA
SOT-23
74V2G32STR Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-8
Number of Pins 8
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 74V
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 8
Terminal Finish Tin (Sn)
Packing Method TAPE AND REEL
Voltage - Supply 2V~5.5V
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Number of Functions 2
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.65mm
Base Part Number 74V2G32
Pin Count8
Number of Outputs 1
Supply Voltage-Max (Vsup) 5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) 2V
Load Capacitance50pF
Propagation Delay6.5 ns
Quiescent Current1μA
Turn On Delay Time8 ns
Family 74V
Logic Function OR
Current - Output High, Low 8mA 8mA
Logic Type OR Gate
Max I(ol) 0.00005 A
Number of Gates2
Max Propagation Delay @ V, Max CL 6.5ns @ 5V, 50pF
Schmitt Trigger NO
Logic Level - Low 0.5V
Logic Level - High 1.5V
Height 1.3mm
Length 3mm
Width 1.75mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:3395 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
74V2G32STR Product Details
74V2G32STR Overview
Packed in SOT-23-8, the part is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. It works based on the OR Gate logic principle. To ensure the part's full function, a voltage of 2V~5.5V is needed. Extended operating temperature around -55°C~125°C. The part is mounted in Surface Mount. The high and low state of output current is 8mA 8mA. It comes from the 74V series. There are 8 terminations totally. The part has 2 functions that significantly boost the user experience. It represents the 74V product family. If you are looking for device variants, try search with 74V2G32. 8 pins are injected into the part body. Surface Mount mounted, this logic device is widely used in many applications. Please refer to the datasheets for 8 pins functions. In the quiescent state, the part has 1μA current flowing through it. The part bears a load capacitance of 50pF. It requires a minimal voltage of 2V to supply the device. The supply voltage should not exceed 5.5V. It is packed with the industry TAPE AND REEL method. 1 outputs are included in the device. Logical operation through 2 gates.
74V2G32STR Features
OR Gate Logic Type
74V Family