74V1G08CTR
74V1G08CTR
74V1G08CTR
STMicroelectronics
9 ns ns 8.5 ns ns Gates & Inverters 8mA mA Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 1μA μA
SOT-23
74V1G08CTR Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Contact PlatingGold
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Number of Pins 5
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 74V
JESD-609 Code e4
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 5
Voltage - Supply 2V~5.5V
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Number of Functions 1
Supply Voltage 3.3V
Base Part Number 74V1G08
Pin Count5
Supply Voltage-Min (Vsup) 2V
Output Current8mA
Propagation Delay9 ns
Quiescent Current1μA
Turn On Delay Time8.5 ns
Family 74V
Logic Function AND
Number of Inputs 2
Current - Output High, Low 8mA 8mA
Logic Type AND Gate
Max I(ol) 0.004 A
Number of Gates1
Max Propagation Delay @ V, Max CL 7ns @ 5V, 50pF
Schmitt Trigger NO
Logic Level - Low 0.5V
Logic Level - High 1.5V
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:4502 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
74V1G08CTR Product Details
74V1G08CTR Overview
The part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353. In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. As a result, it works on the principle of AND Gate. The part must have a voltage of 2V~5.5V in order to function properly. Operating temperature around -55°C~125°C extended. Surface Mount is the mounting position of the part. In the low and high states of output current, the current is 8mA 8mA. This is part of the 74V series. In total, there are 5 terminations. 1 functions in the part enhance the user experience significantly. The chip is part of the 74V family. Use 74V1G08 to search for device variants. There are 5 pins injected into the part body. Many applications use this logic device with Surface Mount mounting. The functions of 5 pins can be found in the datasheets. There are 2 inputs on this part. When the part is quiescent, 1μA current flows through it. Devices require a minimum voltage of 2V. 8mA is the device's output current rating. A logical operation through a gate of 1.
74V1G08CTR Features
AND Gate Logic Type
74V Family
Quiescent Current: 1μA
Output Current: 8mA