Welcome to Hotenda.com Online Store!

74LVX4245MTR
STMicroelectronics
74LVX4245MTR datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from STMicroelectronics stock available on our website
SOT-23
74LVX4245MTR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 420.990418mg |
| Operating Temperature | -55°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LVX |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Termination | SMD/SMT |
| Additional Feature | PORT A OPERATES AT 4.5V TO 5.5V |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Max Power Dissipation | 180mW |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | 74LVX4245 |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | 3-State |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 3.35V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 50mA |
| Max Supply Current | 5μA |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 12.5 ns |
| Quiescent Current | 5μA |
| Turn On Delay Time | 8.5 ns |
| Family | LV/LV-A/LVX/H |
| Logic Function | Inverting, Transceiver, Translator |
| Direction | Bidirectional |
| Current - Output High, Low | 12mA 12mA; 24mA 24mA |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Prop. [email protected] | 9 ns |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Translation | 3V & 5V |
| Height | 2.35mm |
| Length | 15.6mm |
| Width | 7.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
