74LVX14MTR Overview
Shipped in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), the part is easy to ship overseas. High reliability is ensured by the advanced packaging method Tape & Reel (TR). Using Inverter logic, it functions. In order for the part to function correctly, a voltage of 2V~3.6V is required. Temperatures around -55°C~125°C are extended for operation. Surface Mount is the location of the part. 4mA 4mA output current is 4mA 4mA in the high or low state. There are several in the 74LVX series. Totally, there are 14 terminations. In addition to 6 functions that significantly boost the user experience, the part includes 6 other features. I would like to point out that this chip is part of LV/LV-A/LVX/H. 74LVX14 can be used to search for device variants. A total of 14 pins are injected into the part body. Many applications include this logic device with a Surface Mount mounting. For details about the functions of 14 pins, please refer to the datasheets. The current flowing through quiet parts is 2μA. This device requires a minimum voltage of 2V. It includes the industry TAPE AND REEL method. It is specified in the datasheet that the part requires It is specified in the datasheet that the part requires 3.3V power supplies. power supplies. Device output current is 4mA. 6 gates are logical operations. In addition, it has Schmitt Trigger.
74LVX14MTR Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
LV/LV-A/LVX/H Family
Quiescent Current: 2μA
Output Current: 4mA