80LSW100000MEFC90X151
80LSW100000MEFC90X151
80LSW100000MEFC90X151
Rubycon
CAP ALUM 100000UF 20% 80V SCREW
SOT-23
80LSW100000MEFC90X151 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2013
Series LSW
Size / Dimension 3.543Dia 90.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Applications General Purpose
Capacitance 100000μF
Voltage - Rated DC 80V
Lead Pitch 31.3944mm
Lead Spacing1.236 31.40mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current22.3A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 22.3A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 24.53A @ 10kHz
Diameter 90mm
Height 151mm
Height Seated (Max) 6.063 154.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:89 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 80LSW100000MEFC90X151
The 80LSW100000MEFC90X151 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 100000UF 20% 80V SCREW.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C