6.3TKV1800M10X10.5
6.3TKV1800M10X10.5
6.3TKV1800M10X10.5
Rubycon
TKV 1800μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 510mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
SOT-23
6.3TKV1800M10X10.5 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series TKV
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e6
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Applications Automotive
Voltage - Rated 6.3V
Capacitance 1800μF
Packing Method TR
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 80mOhm @ 100kHz
Rated (DC) Voltage (URdc) 6.3V
Size Code 4141
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.1134mA
Ripple Current510mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.26
Ripple Current @ Low Frequency 510mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 850mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.413 10.50mm
Length 10.9mm
Width 10.3mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:6125 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
6.3TKV1800M10X10.5 Product Details
6.3TKV1800M10X10.5 Overview
A full charge means 850mA @ 100kHz ripple current.Defining 80mOhm @ 100kHz as an ESR (Equivalent Series Resistance) is essential.As far as the ripple current is concerned, it is 510mA @ 120Hz at the lowest charge.Ensure that the height of the seated person (Max) does not exceed 0.413 10.50mm.A device's rated (DC) voltage (URdc) should be set to 6.3V.High efficiency requires the operating temperature to be -55°C~105°C.
6.3TKV1800M10X10.5 Features
the ripple current is 850mA @ 100kHz.
the ripple current is 510mA @ 120Hz.
an operating temperature of -55°C~105°C