6.3SGV1000M12.5X13.5
6.3SGV1000M12.5X13.5
6.3SGV1000M12.5X13.5
Rubycon
SGV 1000μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 495mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
SOT-23
6.3SGV1000M12.5X13.5 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 22 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.512Lx0.512W 13.00mmx13.00mm
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series SGV
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications Automotive
Voltage - Rated 6.3V
Capacitance 1000μF
Packing Method TR
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) 6.3V
Size Code 5151
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.063mA
Ripple Current495mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.35
Ripple Current @ Low Frequency 495mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 594mA @ 10kHz
Height Seated (Max) 0.591 15.00mm
Length 14.3mm
Width 13mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:9271 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
6.3SGV1000M12.5X13.5 Product Details
6.3SGV1000M12.5X13.5 Overview
Full charge should result in a ripple current of 594mA @ 10kHz.In the lowest charge, the ripple current is 495mA @ 120Hz.Seating height (Max) should be kept below 0.591 15.00mm.It is recommended to set the rated (DC) voltage (URdc) to 6.3V.For high efficiency, the operating temperature should be -55°C~105°C.
6.3SGV1000M12.5X13.5 Features
the ripple current is 594mA @ 10kHz.
the ripple current is 495mA @ 120Hz.
an operating temperature of -55°C~105°C