50ZLJ2200M18X25
50ZLJ2200M18X25
50ZLJ2200M18X25
Rubycon
LOW IMPEDANCE ELECTROLYTIC CAPAC
SOT-23
50ZLJ2200M18X25 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series ZLJ
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
Capacitance 2200μF
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Impedance22mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 2.59A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.7A @ 100kHz
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2711 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 50ZLJ2200M18X25
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C