16YXG3300MEFCGC18X20
16YXG3300MEFCGC18X20
16YXG3300MEFCGC18X20
Rubycon
YXG 3300μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
SOT-23
16YXG3300MEFCGC18X20 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series YXG
Published 2015
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 16V
Capacitance 3300μF
Lead Pitch 7.493mm
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 6000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Life (Hours) 6000 hours
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:7454 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
16YXG3300MEFCGC18X20 Product Details
16YXG3300MEFCGC18X20 Overview
Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 0.866 22.00mm is recommended.High efficiency requires an operating temperature of -40°C~105°C.
16YXG3300MEFCGC18X20 Features
an operating temperature of -40°C~105°C