Welcome to Hotenda.com Online Store!

BR24C16-MN6TP
ROHM Semiconductor
5V V Surface Mount 8 Pin Memory IC BR24C16 16 kb kb 4.9mm mm
SOT-23
BR24C16-MN6TP Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | BR24C16 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Memory Size | 16Kb 2K x 8 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Operating Mode | SYNCHRONOUS |
| Clock Frequency | 400kHz |
| Supply Current-Max | 0.002mA |
| Access Time | 900 ns |
| Memory Format | EEPROM |
| Memory Interface | I2C |
| Organization | 16KX1 |
| Memory Width | 1 |
| Write Cycle Time - Word, Page | 5ms |
| Density | 16 kb |
| Standby Current-Max | 0.000001A |
| Serial Bus Type | I2C |
| Endurance | 1000000 Write/Erase Cycles |
| Write Cycle Time-Max (tWC) | 5ms |
| Data Retention Time-Min | 40 |
| Write Protection | HARDWARE |
| I2C Control Byte | 1010MMMR |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $4.024240 | $4.02424 |
| 10 | $3.796453 | $37.96453 |
| 100 | $3.581559 | $358.1559 |
| 500 | $3.378830 | $1689.415 |
| 1000 | $3.187575 | $3187.575 |
Similar Memory from ROHM Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
