Welcome to Hotenda.com Online Store!

BD9673EFJ-E2
ROHM Semiconductor
8 Terminals 7V 8-Pin BD9673 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 300kHz Tape & Reel (TR) 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
SOT-23
BD9673EFJ-E2 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1997 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| Base Part Number | BD9673 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Output Voltage | 29.4V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 1.5A |
| Operating Supply Voltage | 42V |
| Voltage - Input (Min) | 7V |
| Input Voltage-Nom | 24V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Max Output Voltage | 29.4V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Both |
| Min Output Voltage | 1V |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.389584 | $0.389584 |
| 10 | $0.367532 | $3.67532 |
| 100 | $0.346728 | $34.6728 |
| 500 | $0.327102 | $163.551 |
| 1000 | $0.308587 | $308.587 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from ROHM Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
