Welcome to Hotenda.com Online Store!

R5F104LEAFP#V0
Renesas Electronics America
64KB 64K x 8 FLASH RL78 16-Bit Microcontroller RL78/G14 Series R5F104 64 Pin 32MHz 5V 64-LQFP
SOT-23
R5F104LEAFP#V0 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 24 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | RL78/G14 |
| Published | 2012 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 1.6 V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 32MHz |
| Base Part Number | R5F104 |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 1.8/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Interface | I2C, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 48 |
| RAM Size | 5.5K x 8 |
| Memory Type | FLASH, ROM |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | RL78 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | CSI, I2C, LINbus, UART/USART |
| Supply Current-Max | 8.7mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 12x8/10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| Number of Timers/Counters | 9 |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Number of UART Channels | 3 |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Number of PWM Channels | 10 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Height | 1.4mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.58000 | $3.58 |
| 10 | $3.20000 | $32 |
| 90 | $2.88000 | $259.2 |
| 180 | $2.62400 | $472.32 |
| 270 | $2.36800 | $639.36 |
| 540 | $2.12480 | $1147.392 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Renesas Electronics America and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
