Welcome to Hotenda.com Online Store!

R5F1006CASP#V0
Renesas Electronics America
32KB 32K x 8 FLASH RL78 16-Bit Microcontroller RL78/G13 Series R5F1006 20 Pin 32MHz 3V 20-LSSOP (0.240, 6.10mm Width)
SOT-23
R5F1006CASP#V0 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 24 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-LSSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | RL78/G13 |
| Published | 2012 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES AT 4MHZ @1.6V MIN SUPPLY @ LOW-VOLTAGE MAIN MODE |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 32MHz |
| Base Part Number | R5F1006 |
| Pin Count | 20 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Interface | I2C, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 13 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | RL78 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 32K x 8 |
| Connectivity | CSI, I2C, LINbus, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 6x8/10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Length | 6.65mm |
| Height Seated (Max) | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.48000 | $2.48 |
| 10 | $2.24000 | $22.4 |
| 25 | $2.00000 | $50 |
| 240 | $1.80000 | $432 |
| 480 | $1.60000 | $768 |
| 720 | $1.40000 | $1008 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Renesas Electronics America and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
