PE-0201MCMC120GT
PE-0201MCMC120GT
PE-0201MCMC120GT
Pulse Electronics Network
SOT-23
PE-0201MCMC120GT Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2016
Series 0201
Size / Dimension 0.026Lx0.020W 0.65mmx0.50mm
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC 5V
Case Code (Metric) 0603
Filter Type Signal Line
Number of Lines 2
DC Resistance (DCR) (Max) 2.5Ohm
Current Rating (Max) 50mA
Impedance @ Frequency 12Ohm @ 100MHz
Height 355.6μm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:4234 items
About PE-0201MCMC120GT
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C