ERJ-U1DF3600U
ERJ-U1DF3600U
ERJ-U1DF3600U
Panasonic Electronic Components
Thick Film Resistors - SMD 2010 1% 360ohm Anti-Sulfur AEC-Q200
SOT-23
ERJ-U1DF3600U Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Weight 33.991078mg
Tolerance 1%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination SMD/SMT
Resistance 360Ohm
Max Operating Temperature155°C
Min Operating Temperature -55°C
Composition Thick Film
Voltage - Rated 200V
Power Rating 750mW
Current Rating2A
Case Code (Metric) 5025
Case Code (Imperial) 2010
Height 600μm
Length 5mm
Width 2.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:55736 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About ERJ-U1DF3600U
The ERJ-U1DF3600U from Panasonic Electronic Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Thick Film Resistors - SMD 2010 1% 360ohm Anti-Sulfur AEC-Q200.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C