EEU-FS1C182B
EEU-FS1C182B
EEU-FS1C182B
Panasonic Electronic Components
CAP ALUM 1800UF 20% 16V T/H
SOT-23
EEU-FS1C182B Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series FS
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Applications General Purpose
Voltage - Rated 16V
Capacitance 1800μF
Voltage - Rated DC 16V
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Impedance20mOhms
Ripple Current @ Low Frequency 1.744A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.18A @ 100kHz
Diameter 10mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:7624 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About EEU-FS1C182B
The EEU-FS1C182B from Panasonic Electronic Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1800UF 20% 16V T/H.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C