EEU-FR1A332B
EEU-FR1A332B
EEU-FR1A332B
Panasonic Electronic Components
FR 3300μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.6A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
SOT-23
EEU-FR1A332B Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series FR
Published 2012
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 3300μF
Voltage - Rated DC 10V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.33mA
Ripple Current2.6A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Impedance18mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 2.08A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.6A @ 100kHz
Diameter 12.5mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
REACH SVHC Unknown
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:4743 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
EEU-FR1A332B Product Details
EEU-FR1A332B Overview
With a full charge, the ripple current is 2.6A @ 100kHz.Defining 18mOhm as an ESR (Equivalent Series Resistance) is essential.When the charge is at the lowest, the ripple current is 2.08A @ 120Hz.Ensure that the height of the seated person (Max) does not exceed 0.866 22.00mm.Voltage - Rated DC of 10V controls this capacitor.High efficiency requires the operating temperature to be -40°C~105°C.
EEU-FR1A332B Features
the ripple current is 2.6A @ 100kHz.
the ripple current is 2.08A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 10V
an operating temperature of -40°C~105°C