EEF-FD0G470R
EEF-FD0G470R
EEF-FD0G470R
Panasonic Electronic Components
SOT-23
EEF-FD0G470R Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Terminal Shape WRAPAROUND
Surface Mount Land Size 0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series SP-Cap FD
Size / Dimension 0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Type Polymer
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 47μF
Voltage - Rated DC 4V
Packing Method BULK
Depth 4.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm
Polarity POLARIZED
Rated (DC) Voltage (URdc) 4V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.01128mA
Ripple Current2A
Ripple Current @ High Frequency 2A @ 100kHz
Dissipation Factor0.06 %
Height 1.1mm
Height Seated (Max) 0.047 1.20mm
Length 7.3mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:3213 items
EEF-FD0G470R Product Details
EEF-FD0G470R Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 2A @ 100kHz to power systems.Electrical device with 28mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).An operating voltage of URdc = 4V is required for stable operation.The dissipation factor of the part is 0.06 %.For stable operation, the operating temperature should be -40°C~105°C.
EEF-FD0G470R Features
2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 28mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -40°C~105°C