ECA-2EHG4R7BJ
ECA-2EHG4R7BJ
ECA-2EHG4R7BJ
Panasonic Electronic Components
Cap Aluminum 4.7uF 250V 20% (8 X 11.5mm) Radial 50mA 2000 hr 105C
SOT-23
ECA-2EHG4R7BJ Datasheet PDF
Factory Lead Time 14 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series NHG
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Radial
Max Operating Temperature105°C
Min Operating Temperature -25°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 250V
Capacitance 4.7μF
Voltage - Rated DC 250V
Lead Pitch 3.5052mm
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current50mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 50mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 75mA @ 100kHz
Lead/Base Style Straight
Diameter 8mm
Height 11.5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11.5mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:45775 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About ECA-2EHG4R7BJ
The ECA-2EHG4R7BJ from Panasonic Electronic Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum 4.7uF 250V 20% (8 X 11.5mm) Radial 50mA 2000 hr 105C.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C