Welcome to Hotenda.com Online Store!

NCS7101SN2T1
ON Semiconductor
72mA per Channel 1pA 65 dB Instrumentational OP Amps 5V 1.8V~10V ±0.9V~5V NCS7101 5 Pins SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
SOT-23
NCS7101SN2T1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Subcategory | Operational Amplifiers |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | NCS7101 |
| Pin Count | 5 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1.13mA |
| Nominal Supply Current | 1.13mA |
| Power Dissipation | 364mW |
| Output Current | 72mA |
| Slew Rate | 1.2V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 65 dB |
| Current - Input Bias | 1pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8V~10V ±0.9V~5V |
| Output Current per Channel | 72mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 7mV |
| Gain Bandwidth Product | 1MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -2.5V |
| Unity Gain BW-Nom | 1000 kHz |
| Voltage Gain | 93.98dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 5V |
| Voltage - Input Offset | 600μV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | NO |
| Programmable Power | NO |
| Wideband | NO |
| Length | 3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $5.673053 | $5.673053 |
| 10 | $5.351937 | $53.51937 |
| 100 | $5.048997 | $504.8997 |
| 500 | $4.763205 | $2381.6025 |
| 1000 | $4.493590 | $4493.59 |
Similar Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
