Welcome to Hotenda.com Online Store!

NCP303LSN27T1
ON Semiconductor
1.5V5 Terminals 5-Pin NCP303 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
SOT-23
NCP303LSN27T1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 1 day ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn80Pb20) |
| Subcategory | Power Management Circuits |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Current Rating | 70mA |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | NCP303 |
| Output | Open Drain or Open Collector |
| Pin Count | 5 |
| Output Voltage | 300mV |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 10V |
| Min Supply Voltage | 800mV |
| Operating Supply Current | 500nA |
| Nominal Supply Current | 500nA |
| Adjustable Threshold | NO |
| Accuracy | 2 % |
| Watchdog Timer | No |
| Reset | Active Low |
| Voltage - Threshold | 2.7V |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Reset Timeout | Adjustable/Selectable |
| Threshold Voltage | +2.7V |
| Undervoltage Threshold | 2.646V |
| Overvoltage Threshold | 2.754V |
| Length | 3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $7.762936 | $7.762936 |
| 10 | $7.323524 | $73.23524 |
| 100 | $6.908985 | $690.8985 |
| 500 | $6.517910 | $3258.955 |
| 1000 | $6.148972 | $6148.972 |
Similar PMIC - Supervisors from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
