Welcome to Hotenda.com Online Store!

NB6L239MNR2G
ON Semiconductor
2.5V Clock Divider 3GHz NB6L239 Clock Generators ECLinPS MAX? Series 16 Pins 16-VFQFN Exposed Pad 16 Terminals Surface Mount 2.375V~3.465V Tape & Reel (TR)
SOT-23
NB6L239MNR2G Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 1 day ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| Series | ECLinPS MAX™ |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Divider |
| Terminal Finish | Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd) |
| Technology | ECL |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB6L239 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 2 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 600 ps |
| Turn On Delay Time | 600 ps |
| Frequency (Max) | 3GHz |
| Family | 6L |
| Logic Function | Clock |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, HSTL, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. [email protected] | 0.6 ns |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| fmax-Min | 3000 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.03 ns |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
