MC74VHCT14ADTR2
MC74VHCT14ADTR2
MC74VHCT14ADTR2
ON Semiconductor
5V V 9.6 ns ns 13.5 ns ns 5mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 2μA μA
SOT-23
MC74VHCT14ADTR2 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 26 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Number of Pins 14
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 74VHCT
Published 2006
JESD-609 Code e4
Feature Schmitt Trigger
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 14
Terminal Finish Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
HTS Code8542.39.00.01
Packing Method TAPE AND REEL
Voltage - Supply 4.5V~5.5V
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Number of Functions 6
Supply Voltage 5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number 74VHCT14
Pin Count14
Qualification StatusNot Qualified
Supply Voltage-Max (Vsup) 5.5V
Power Supplies5V
Supply Voltage-Min (Vsup) 4.5V
Load Capacitance50pF
Propagation Delay9.6 ns
Quiescent Current2μA
Turn On Delay Time13.5 ns
Family AHCT/VHCT
Logic Function Buffer, Inverter
Current - Output High, Low 8mA 8mA
Logic Type Inverter
Max I(ol) 0.008 A
Number of Gates6
Max Propagation Delay @ V, Max CL 9.6ns @ 5V, 50pF
Schmitt Trigger YES
Logic Level - Low 0.5V ~ 0.6V
Logic Level - High 1.9V ~ 2.1V
Length 5mm
Height Seated (Max) 1.2mm
Width 4.4mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
Lead Free Contains Lead
In-Stock:1959 items
MC74VHCT14ADTR2 Product Details
MC74VHCT14ADTR2 Overview
Packed in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), the part is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. It works based on the Inverter logic principle. To ensure the part's full function, a voltage of 4.5V~5.5V is needed. Extended operating temperature around -55°C~125°C. The part is mounted in Surface Mount. The high and low state of output current is 8mA 8mA. It comes from the 74VHCT series. There are 14 terminations totally. The part has 6 functions that significantly boost the user experience. It represents the AHCT/VHCT product family. If you are looking for device variants, try search with 74VHCT14. 14 pins are injected into the part body. Surface Mount mounted, this logic device is widely used in many applications. Please refer to the datasheets for 14 pins functions. In the quiescent state, the part has 2μA current flowing through it. The part bears a load capacitance of 50pF. It requires a minimal voltage of 4.5V to supply the device. The supply voltage should not exceed 5.5V. It is packed with the industry TAPE AND REEL method. As specified in datasheets, the part requires 5V power supplies. Logical operation through 6 gates. It features Schmitt Trigger.
MC74VHCT14ADTR2 Features
Inverter Logic Type