Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC74LVX4245DWG
ON Semiconductor
MC74LVX4245DWG datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from ON Semiconductor stock available on our website
SOT-23
MC74LVX4245DWG Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 22 hours ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2003 |
| Series | 74LVX |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | 3.3V SUPPLY FOR PORT A; 5V SUPPLY FOR PORT B |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Packing Method | RAIL |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 74LVX4245 |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | 3-State |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 24mA |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 11.5 ns |
| Quiescent Current | 8μA |
| Turn On Delay Time | 10 ns |
| Family | LV/LV-A/LVX/H |
| Logic Function | Inverting, Transceiver, Translator |
| Direction | Bidirectional |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Current - Output High, Low | 12mA 12mA; 24mA 24mA |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Prop. [email protected] | 9 ns |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Translation | 3V & 5V |
| Height | 2.36mm |
| Length | 15.54mm |
| Width | 7.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.91000 | $1.91 |
| 500 | $1.8909 | $945.45 |
| 1000 | $1.8718 | $1871.8 |
| 1500 | $1.8527 | $2779.05 |
| 2000 | $1.8336 | $3667.2 |
| 2500 | $1.8145 | $4536.25 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
