Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC74LVX257DR2
ON Semiconductor
16 Terminations2V~5.5V 16 Pin 74LVX257 Signal switch74LVX Series 1 Outputs4 Functions
SOT-23
MC74LVX257DR2 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Series | 74LVX |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Multiplexer |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74LVX257 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Circuit | 4 x 2:1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Number of Circuits | 4 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Throw Configuration | DPST |
| Propagation Delay | 12 ns |
| Family | LV/LV-A/LVX/H |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 4mA 4mA |
| Supply Type | Single |
| Number of Input Lines | 8 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.573996 | $0.573996 |
| 10 | $0.541506 | $5.41506 |
| 100 | $0.510855 | $51.0855 |
| 500 | $0.481938 | $240.969 |
| 1000 | $0.454659 | $454.659 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
