Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC74ACT240DWR2G
ON Semiconductor
MC74ACT240DWR2G datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from ON Semiconductor stock available on our website
SOT-23
MC74ACT240DWR2G Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 21 hours ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| Series | 74ACT |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 74ACT240 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | 3-State |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 2 |
| Polarity | Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Propagation Delay | 8.5 ns |
| Quiescent Current | 8μA |
| Turn On Delay Time | 10.5 ns |
| Family | ACT |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Prop. [email protected] | 9.5 ns |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.907686 | $0.907686 |
| 10 | $0.856307 | $8.56307 |
| 100 | $0.807837 | $80.7837 |
| 500 | $0.762110 | $381.055 |
| 1000 | $0.718972 | $718.972 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
