Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC26LS30DR2G
ON Semiconductor
16 Terminations5V 16 Pin MC26LS30 Receivers4 Bits 4/0 Drivers/Receivers4 Functions
SOT-23
MC26LS30DR2G Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 1 day ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Driver |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Technology | BIPOLAR |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC26LS30 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Nominal Supply Current | 30mA |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Differential Output | NO |
| Protocol | RS422, RS423 |
| Input Characteristics | STANDARD |
| Max Dual Supply Voltage | 5.25V |
| Number of Drivers/Receivers | 4/0 |
| Driver Number of Bits | 4 |
| Min Dual Supply Voltage | 4.75V |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Interface Standard | EIA-422-A; EIA-423-A |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Transmit Delay-Max | 300 ns |
| Out Swing-Min | 2 V |
| High Level Input Current-Max | 0.00004A |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Interface - Drivers, Receivers, Transceivers from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
