Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC14556BDR2
ON Semiconductor
16 Terminations3V~18V 16 Pin 4556 Signal switch4000B Series 4 Outputs2 Functions
SOT-23
MC14556BDR2 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Series | 4000B |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Subcategory | Decoder/Drivers |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V~18V |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | 4556 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 4 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Circuit | 1 x 2:4 |
| Polarity | Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 18V |
| Power Supplies | 5/15V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Throw Configuration | 4PST |
| Propagation Delay | 440 ns |
| Quiescent Current | 20μA |
| Number of Inputs | 2 |
| Current - Output High, Low | 8.8mA 8.8mA |
| Supply Type | Dual |
| Voltage Supply Source | Dual Supply |
| Input Conditioning | STANDARD |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
