Welcome to Hotenda.com Online Store!
MC14001BD
ON Semiconductor
5/15 V V 250 ns ns 8.75 mm mm Gates & Inverters 1.5 mm mm Surface Mount Surface Mount 1 µA μA
SOT-23
MC14001BD Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Number of Terminals | 14 |
| ECCN (US) | EAR99 |
| HTS | 8542.39.00.01 |
| Logic Family | CD4000 |
| Number of Elements per Chip | 4 |
| Number of Element Inputs | 2-IN |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Element Outputs | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL (ns) | 100@10V|80@15V|250@5V |
| Absolute Propagation Delay Time (ns) | 250 |
| Process Technology | CMOS |
| Maximum Low Level Output Current (mA) | 4.2(Min) |
| Maximum High Level Output Current (mA) | -4.2(Min) |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 3 |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 15|3.3|5|12|9 |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 18 |
| Typical Quiescent Current (uA) | 0.0015 |
| Maximum Quiescent Current (uA) | 1 |
| Propagation Delay Test Condition (pF) | 50 |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -55 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 125 |
| Supplier Temperature Grade | Automotive |
| Standard Package Name | SOP |
| Supplier Package | SOIC N |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Height | 1.5(Max) |
| Package Length | 8.75(Max) |
| Package Width | 4(Max) |
| PCB changed | 14 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Turn-On Delay Time | 11.4 ns |
| RoHS | Compliant |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Packaging | Rail |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Gates |
| Packing Method | RAIL |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 4 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Pin Count | 14 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Number of Elements | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 18 V |
| Power Supplies | 5/15 V |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3 V |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Propagation Delay | 250 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Family | 4000/14000/40000 |
| Logic Function | NOR |
| Number of Inputs | 2 |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Logic IC Type | NOR GATE |
| Number of Gates | 4 |
| High Level Output Current | -4.2 mA |
| Propagation Delay (tpd) | 250 ns |
| Low Level Output Current | 4.2 mA |
| Schmitt Trigger | NO |
| Width | 4 mm |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 8.75 mm |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Logic - Gates and Inverters from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
