Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC10EP58DTR2
ON Semiconductor
8 Terminations±3V~5.5V 8 Pin 10EP58 Signal switch10EP Series 1 Outputs1 Functions
SOT-23
MC10EP58DTR2 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Series | 10EP |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Multiplexer |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | NECL MODE OPERATING RANGE: VCC = 0 V WITH VEE = -3.0 V TO -5.5 V |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | ECL |
| Voltage - Supply | ±3V~5.5V |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | 10EP58 |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Circuit | 1 x 2:1 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Throw Configuration | SPDT |
| Propagation Delay | 410 ps |
| Family | 10E |
| Supply Type | Dual |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 40mA |
| Number of Input Lines | 2 |
| Voltage Supply Source | Dual Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
