Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC10EP57DT
ON Semiconductor
20 Terminations±3V~5.5V 20 Pin 10EP57 Signal switch10EP Series 1 Outputs1 Functions
SOT-23
MC10EP57DT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| Series | 10EP |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Differential Digital Multiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -3.0V TO -5.5V; |
| Packing Method | RAIL |
| Technology | ECL |
| Voltage - Supply | ±3V~5.5V |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 10EP57 |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 1 |
| Circuit | 1 x 4:1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | -5.2V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Throw Configuration | DPST |
| Propagation Delay | 475 ps |
| Quiescent Current | 52mA |
| Family | 10E |
| Logic Function | Multiplexer |
| Supply Type | Dual |
| Prop. [email protected] | 0.52 ns |
| High Level Output Current | -50mA |
| Low Level Output Current | 50mA |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 65mA |
| Number of Input Lines | 4 |
| Voltage Supply Source | Dual Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Length | 6.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $17.022271 | $17.022271 |
| 10 | $16.058746 | $160.58746 |
| 100 | $15.149761 | $1514.9761 |
| 500 | $14.292227 | $7146.1135 |
| 1000 | $13.483233 | $13483.233 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
